Giriş

Teams canlı etkinlikleriyle, kuruluşunuzdaki kullanıcılar video ve toplantı içeriğini geniş ölçekteki çevrimiçi kitlelere yayınlayabilir. Microsoft Stream, Teams veya Yammer'ı kullanarak hedef kitlenizin, ekibinizin veya topluluğunuzun bulunduğu her yerde canlı etkinlikler oluşturabilirsiniz.

Canlı etkinlik (live event) nedir?

Teams canlı etkinlikleriyle, kuruluşunuzdaki kullanıcılar video ve toplantı içeriğini büyük çevrimiçi kitlelere yayınlayabilir. Canlı etkinlikler, etkileşimlere öncülük eden bir ana bilgisayarla "bire çok" (one-to-many) iletişim için tasarlanmıştır. Katılımcılar canlı veya kaydedilmiş etkinliği Yammer, Teams ve/veya Stream'de izleyebilir, Soru-Cevap (Q&A) veya bir Yammer görüşmesi kullanarak etkinlikteki sunucularla etkileşim kurabilir.

Canlı etkinlikler 10.000 katılımcıya kadar ölçeklenebilir, tüm çalışanlara yönelik toplantıları ve genel web yayınlarını içerebilir.

Canlı etkinlikleri kim oluşturabilir ve planlayabilir?

Teams, etkinliği organize eden kişiler için uygun katılımcı izinleriyle bir etkinlik oluşturma, etkinlik ekip üyelerini belirleme, bir yayın yöntemi seçme ve katılımcıları davet etme yeteneklerini sağlar. Etkinliği organize eden kişi, sunucu (Presenter) olarak kimin ekleneceğini seçer ve uygun izinleri ayarlar. Sunucu, daha sonra canlı etkinliği oluşturan iç toplantıya katılır ve bunun, standart bir toplantıda sunum yapmaktan pek farkı yoktur.

Canlı etkinlik bir Yammer grubu içinden oluşturulmuşsa, canlı etkinlik katılımcıları, etkinlikteki kişilerle etkileşim kurmak için Yammer konuşmasını kullanabilecektir.

Canlı bir etkinlik planlamak için kullanıcıların sahip olması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Bir Exchange Online posta kutusu.
  • Office 365 Enterprise E1, E3, E5 lisansı veya Microsoft 365 A3, A5 lisansı.
  • Bir Microsoft Teams lisansı.
  • Bir Microsoft Stream lisansı.

Canlı bir etkinliğe kimliği doğrulanmış bir kullanıcı olarak katılmak için bir lisans gerekir, ancak bu gereksinim, kullanılan yayın yöntemine bağlıdır:

  • Teams'te yayınlanacak etkinlikler için kullanıcıya bir Teams lisansı atanmalıdır.
  • Dış bir uygulama veya cihazla yayınlanacak etkinlikler için, kullanıcıya bir Stream lisansı atanmalıdır.

Bir kullanıcının canlı bir etkinlik oluşturabilmesi veya planlayabilmesi için önceden açılması gereken belirli ilke ayarları vardır. Bu ayarlar, aşağıdaki "Daha Fazla Bilgi" ve "Referanslar" bağlantılarında yer alan makalelerde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Canlı etkinliklere kimler katılabilir?

Etkinliğin herkese açık (public) veya özel (private) olmasına bağlı olarak, canlı etkinliklere katılanlar şunları içerebilir:

  • Belirli bir kişi grubu.
  • Bir şirketin tüm çalışanları.
  • Genel anonim kullanıcılar.

Referanslar

Daha Fazla Bilgi

Ayrıca Bakınız