Adım Adım Hyper-v Live Migration Nasıl Yapılır – Bölüm 1 Failover Cluster Kurulumu

0

Sunucularınızı sanallaştırmadan önce , İngilizce ya da Türkçe tüm yayınlarda söylenen ilk kelimeclustering’dir. Önce sanal makinalarınızın güvenliğini, bütünlüğünü ve yedekliliğini korumak en önemli işiniz olmalıdır. Windows Server 2008’in çok güzel bir özelliği olan Failover Cluster ile Sanal makinalarınızı güvenli bir şekilde yönetebilir, erişilebilirliğini arttırabilirsiniz. Hyper-V de çalışan sanal makinalarınızı  Live Migration işlemi ile taşımak için öncelikle her iki sunucunuzu daFailover cluster olarak yapılandırmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki adımları yaparak sanal makinalarınızı failover cluster ile yüksek erişilebilirlik kazandırabilirsiniz.

1) Failover Cluster yapılandırması için her iki sunucunuzun erişebileceği ortak bir disk alanı gerekmektedir. Bu bir storage de olabilir, yada iSCSI bağlantısı ile gerçekleştirebileceğiniz bir disk alanı da olabilir. Bu örnekte Storage server 2008 ile iSCSI yapılandırması isimli makalede gösterilen iSCSI ile yapılandırılan yapıyı kullanıyorum. Öncelikle Add Features bölümünden her iki node’ta Failover Cluster özelliğini sunucularınızda aktif hale getiriniz. Server Manager’dan Failover Cluster Manager seçeneğini genişletin ve Validate a Configuration seçeneğine tıklayın. Validate a Configuration seçeneğini yapmak zorunda değilsiniz. Bu seçenek size cluster yapınızı oluşturmadan önceki çıkabilecek hataları, ön bir rapor halinde görmenizi sağlayacaktır.


Resim-1

2) Select Servers penceresinde Cluster oluşturacağınız node’ları ekleyip Next tuşuna basın.


Resim-2

3) Testing Options penceresinde Run All Tests (recommended) seçeneğini işaretleyip,Next tuşuna basın.


Resim-3

4) Test işlemleri tamamlandığında Summary penceresinde View Report kutucuğuna basarak ilgili raporu ve yapılandırma ile ilgili bir hata var ise görüntüleyin. Finish tuşuna basarak sihirbazı sonlandırın.


Resim-4

5) Failover Cluster Manager sayfasında Create a Cluster seçeneğine tıklayın ve Select Servers sayfasında her iki server’ınızı browse tuşuna basarak bulun ve add tuşu ile ekleyin. Next ile devam edin.


Resim-5

6) Access Point for Administering the Cluster sayfasında Cluster Name bölümüne cluster’ınızı tanımlayacak bir isim yazın, Networks bölümünde Cluster’ınıza vereceğiniz IP Adresini yazın ve Next ile devam edin.


Resim-6

7) Confirmation sayfasında Cluster’ınızın adı, node’larınızın isim ve IP Adreslerinin kontrolünü yapıp Next tuşu ile devam edin.


Resim-7

8) Finish tuşuna basarak Cluster’ı oluşturun.


Resim-8

9) Server Manager’dan Failover Cluster Manager seçeneğini genişleterek cluster yapınızı görebilirsiniz.


Resim-9

Bir sonraki makalemizde oluşturduğumuz Cluster yapısında  Sanal Makinaların yüksek erişebilirlik ile yapılandırmasını gerçekleştireceğiz.