WINDOWS SERVER 2008 HYPER-V’DE VIRTUAL MACHINE KURULUMU NASIL YAPILIR ?

                Bir önceki bölümde Hyper-V kurulumunu tamamlanmıştık. Bu Bölümde Hyper-V’de Virtual Machine oluşturacağız. Aşağıdaki adımları uygulayarak Hyper-V de virtual machine  kurulumunu yapabilirsiniz.

1)     Server Manager konsolundan Hyper-V bölümünü açın ve Sağ tarafta bulunan Actions bölümünden New bölümüne tıklayın. Açılan menüden Virtual Machine seçeneğine tıklayın. (Resim-1)


Resim-1

2)     Açılan sihirbaz ekranında Specify Name and Location bölümünde oluşturacağınız Virtual Machine için bir isim yazıp ve Next tuşuna basın. (Resim-2) Assign Memory bölümünde Virtual Machine için ayıracağınız RAM miktarını yazıp Next tuşuna basın.


Resim-2

3)     Configure Networking bölümünden oluşturduğunuz virtual machine’in hangi network kartını kullanacağını ya da bir network kartı kullanmayacak ise not connected seçeneğini işaretleyip Next tuşuna basın. (Resim-3)


Resim-3

4)     Connect Virtual Hard Disk bölümünde daha önceden hazırlamış olduğunuz ya da elinizde var olan bir .vhd uzantılı virtual hard disk var ise, Use an existing Virtual Hard Disk seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Yeni bir Virtual hard disk oluşturmak için ise, Create a Virtual hard disk kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra disk eklemek isterseniz Attach a virtual disk later kutucuğunu işaretleyin. (Resim-4)


Resim-4

5)     Installation Options penceresinde, Virtual machine kurulumu tamamlandıktan sonra işletim sistemi yüklemek isterseniz Install Operating System later kutucuğunu, işletim sistemini bir CD\DVD-ROM’dan boot ederek yüklemek için, Install an operating system from a boot CD\DVD-ROM kutucuğunu, işletim sistemi kurulumunu bir floopy disk’ten yapmak için, Install an operating system from a boot floppy disk kutucuğunu, Network’ten işletim sistemi kurulumu yapmak için ise; Install an operating system from a network-based installation server kutucuğunu işaretlenmesi gerekir. (Resim-5)


Resim-5

6)     Finish tuşuna basarak kurulumu başlatın. Kurulum tamamlandıktan sonra Virtual machine’in başlayacaktır. (Resim-6)


Resim-6

Bir sonraki makalede görüşmek üzere